Jaki środek na porost włosów jest najlepszy?

Na rynku mamy ich sporo. Środki na porost włosów dostępne są w postaci szamponów, tabletek (farmaceutyków), suplementów, odżywek i generalnie w każdej możliwej formie. Czy warto je stosować, a jeśli tak to jakie środki na porost włosów są najlepsze i najskuteczniejsze?

Czy porost włosów w ogóle można stymulować?

To czy uda się sprawić, że włosy odrosną i będą rosły zależy niestety od typu łysienia. To po pierwsze. Istotne są też czynniki takie jak: stopień zaawansowania łysienia i stopień degradacji mieszków oraz przyczyny (pierwotne i wtórne), w wyniku których doszło do utraty włosów. W leczeniu łysienia ogromną rolę odgrywa czas. Im dłużej ktoś ma łysinę, tym trudniej będzie odzyskać włosy, ba! ich odzyskanie (bezzabiegowe) może okazać się niemożliwe. Ta ostatnia sytuacja dotyczy głównie mężczyzn cierpiących na tzw. łysienie androgenowe, jeśli więc któremuś z panów zaczyna przerzedzać się czupryna powinien zareagować natychmiast, nie zwlekając. To ważne, bo w tej chwili środki na porost włosów są już na tyle zaawansowane, że mogą uporać się z wieloma typami łysienia, również z łysieniem męskim – od osoby łysiejącej wymagana jest jedynie pełna współpraca tj. systematyczne stosowanie preparatów i nieuleganie zniechęceniu.

Bardzo podobnie wygląda kwestia łysienia kobiecego na tle hormonalnym. Jeśli czupryna nie zostanie zaniedbana i kobieta, której wypadają włosy zareaguje na to zjawisko w miarę szybko łysienie to można powstrzymać a nawet zredukować, jednak jedynie pod warunkiem odpowiednio wczesnego podjęcia kroków zaradczych.

W przypadku łysienia plackowatego reguł nie ma – na pewno z pomocą przychodzi medycyna i chociażby terapie alergenami kontaktowymi, czasami sprawdzają się też zwykłe (tj. ogólnodostępne) środki na porost włosów takie jak chociażby minoxidil. Warto pamiętać, że łysienie to jest na tyle nieprzewidywalne, że w każdej chwili może dojść do remisji choroby i włosy, nawet bez stosowania środków na porost włosów, samoistnie odrosną.

Najłatwiej radzić sobie z łysieniem o charakterze okresowym (np. z niedożywienia) oraz będącym skutkiem zatruć lub np. chorób przebiegających z wysoką gorączką. W takich sytuacjach wystarczy najczęściej po prostu dobrze się odżywiać, wyleczyć, przejść okres rekonwalescencji i włosy same odrosną, co nie znaczy, że nie można im pomóc odżywiając je od wewnątrz i od zewnątrz (odżywki, szampony, naturalne środki na porost włosów).

Ważne: w przypadku łysienia o podłożu hormonalnym inne środki na porost włosów zaleca się kobietom, a inne mężczyznom. I na to należy więc zwrócić uwagę podejmując kroki zaradcze i wybierając preparaty przeciwko łysieniu.

Jaki środek na porost włosów dla mężczyzn?

Bardzo dużą skutecznością charakteryzuje się minoxidil, nieprawdą jest to, jakoby środek ten nie działał w większości przypadków. Działa, aż u 80% pacjentów, ale pod pewnymi zastrzeżeniami – konieczne jest regularne i systematyczne stosowanie tego środka. Inaczej trudno spodziewać się efektów. Koniecznie trzeba też przestrzegać zasad aplikacji – minoxidil powinno nakładać się na świeżo umytą głowę po wyschnięciu (wysuszeniu włosów). Lek należy wklepać (wmasować) w skórę, a aplikacje powtarzać co dwanaście godzin.
W naszym kraju dostępnych jest wiele preparatów z minoxidiliem o bardzo różnym stężeniu leku. Najskuteczniejsze są preparaty zawierające minoxidil w stężeniu ok. 5%, środek na porost włosów o mniejszym stężeniu leku zadziała mniej efektywnie (to właśnie jest najczęstszą przyczyną niezadowolenia z leku).

Do najskuteczniejszych preparatów z minoxidilem należą: Nr-07 (klik) i produkty przeciwko łysieniu amerykańskiej firmy DSLaboratories (klik).

Doustne środki na porost włosów

Środki doustne, dla mężczyzn, bazują najczęściej na finasterydzie lub jego naturalnych (roślinnych odpowiednikach). Finasteryd i podobne mu substancje blokują przemianę testosteronu w szkodliwy dla mieszków włosowych DHT. Leków tych nie mogą (pod żadnym pozorem) stosować kobiety, to środki oddziałujące na gospodarkę hormonalną, ich stosowanie u mężczyzn nie wiąże się z większymi zagrożeniami, panie natomiast nie powinny nawet z nimi eksperymentować.
Finasteryd dostępny jest jedynie na receptę, jego roślinne odpowiedniki znajdują się w suplementach – środkach na porost włosów przeznaczonych dla mężczyzn, takich jak Procerin (klik) – bodaj najlepsza alternatywa, środek kompleksowo odbudowujący włosy w tempie nieosiągalnym dla innych środków.

Środki na porost włosów dla kobiet

Takich środków też jest sporo, łącznie z wymienionym już wyżej minoxidilem, w tym opracowane specjalnie z myślą o kobietach (klik), które można stosować  swobodnie bez obaw o rozregulowanie gospodarki hormonalnej. Tym niemniej jeśli to hormony są przyczyną wypadania włosów należy się bezwzględnie przebadać. W leczeniu łysienia kobiecego można wykorzystać tabletki o działaniu antyandrogenowym i środki zawierające estrogeny (fitoestroegeny). Dość dobrze sprawdzają się też na tym polu tabletki antykoncepcyjne najnowszych generacji. Jako że problem przybiera na intensywności w trakcie menopauzy i po menopauzie pomocna bywa też hormonalna terapia zastępcza.

Tags: ,

7 Responses to Jaki środek na porost włosów jest najlepszy?

 1. [...] (kobiecym, męskim, plackowatym etc). Do walki z nim służą inne środki – specjalistyczne środki na porost włosów (vide: ranking środków na łysienie stworzony przez użytkowników OceńWszystko.pl [...]

 2. inka says:

  od zawsze mam problemy z włosami i wypróbowałam już chyba wszystko co może stymulować ich porost i jednego jestem pewna : powyżej pewnej poprzeczki nie da się przeskoczyć. To jak rosną włosy w jakim tempie etc. to kwestia genów, można to i owo poprawić ale tylko w obrębie pewnych granic. Ze wszystkich sposobów na porost włosów w moim przypadku najlepiej sprawdzają się herbatki i płukanki ziołowe, a ze specjalistycznych szamponów mogę polecić revitę – zawdzięczam jej uratowanie resztki włosów, które wypadały mi masakrycznie, revita powstrzymała wypadanie no i udało mi się trochę włosów dzięki niej odzyskać

 3. admin says:

  cieszę się, że się udało :-) Revita faktycznie zbiera dość dobre opinie chociaż u nas wydaje się wciąż niedoceniana

 4. Barman says:

  Jeśli chodzi o preparat na porost włosów ja polecam Procerin. Przyznaję ze pomógł mi bardzo, choć myslałem że to nie będzie możliwe. Ja go zamawiałem tutaj http://procerin.pl i polecam, bo bezpiecznie i szybko.

 5. adamek says:

  A ja sobie całkiem przyapdkiem trafiłem na stronę http://preparatynaporostwlosow.com.pl/jaki-preparat-na-porost-wlosow-bedzie-najlepszy-dla-ciebie.html i właśnie dowiedziałem się, dlaczego moje włosy wypadają. I nawet wybrałem sobie najlepszy w zestawieniu preparat. Wybrałem Provillus. Czy ktoś może podzielić się opiniami na jego temat?

 6. kalorek says:

  Jeśli chodzi o środki na porost włosów to ja polecam Procerin. Stosuję go już od dłuższego czasu i widać poprawę. Zacząłem od tabletek, ale teraz wspomagam sie jeszcze innymi preapratami z zestawu. Jest dobrze. Wcześniej stosowałem inne środki, ale one powodowały u mnie mniejszą ochote na seks… Nie wiem z czego to wynika, ale dobrze ze zmieniłem kurację :-)

 7. Barti says:

  kalorek – a ten Procerin na porost włosów to jest ten środek spod linku: http://procerin.pl ? Wiele się naczytałem o jakichś oszustwach i nie chciałbym się rozczarować. Tym bardziej, że jestem zdruzgotany moim wyglądem i brakiem włosów… Będę wdzięczny za odpowiedź.

Leave a Reply

Name and Email Address are required fields. Your email will not be published or shared with third parties.