Jak żyć z łuszczycą skóry głowy, jakie szampony stosować?

Im dłużej żyję i im więcej wiem o łuszczycy, tym bardziej upewniam się, że to choroba, której rozwoju i reakcji na leczenie przewidzieć nie sposób. Z chorobą boryka się spora grupa osób i nie pomylę się chyba bardzo jeśli stwierdzę, że ilu chorych tyle metod leczenia, co więcej – stale poszukujemy nowych sposobów na łuszczycę, często sposobów niekonwencjonalnych, sądząc, że w końcu z chorobą będzie można jakoś się uporać. Łuszczyca skóry głowy jest dopustem, z którym jakoś żyć trzeba, niestety i niestety, nie każdy szampon do włosów (nawet dobrze dobrany) można w tej chorobie stosować, chociaż spotykam się i z takimi wypowiedziami, że i Head & Shoulders może pomóc – ale podchodzę do tych stwierdzeń sceptycznie, wielu osobom takie szampony nie pomagają i mimo wszystko konieczne jest stosowanie środków specjalistycznych i to nawet niekoniecznie dla osób z łuszczycą – dobre działanie wykazują środki stabilizujące replikację naskórka i ułatwiające usuwanie łusek czyli np. szampony dziegciowe stosowane w leczeniu i łagodzeniu objawów bardzo wielu chorób skóry głowy.

Łuszczyca na ciele a łuszczyca na głowie

Postępowanie w każdym przypadku jest podobne – i w jednej i w drugiej postaci choroby musimy jakoś radzić sobie z łuskami i w pewnym sensie nauczyć się je akceptować tj. akceptować o tyle, by nie wiodły nas ku otchłani rozpaczy, co bardzo łatwo może skończyć się popadnięciem w depresję i zaprzestaniem jakichkolwiek działań mających na celu wyleczenie choroby. Jednym słowem coś robić trzeba, ale jednocześnie nie możemy „dać się zwariować” chorobie. Łuszczyca skóry głowy jest o tyle gorsza, że często pojawia się jako pierwszy objaw choroby a zmiany na skórze wychodzą poza linię włosów pojawiając się na szczycie czoła, wokół uszu a nawet na karku osoby chorej. Zmiany te trudno ukryć, trudno je jakoś zatuszować, a że wskutek ich pojawienia się drastycznie pogarsza się nasz wygląd trudno nie podjąć żadnych kroków zaradczych. Pierwszym takim krokiem jest wizyta u dermatologa. Owszem, łuszczycę można zaleczać stosując metody domowe, ba! niektóre zioła na łuszczycę i inne domowe sposoby działają całkiem nieźle, mimo wszystko najpierw należy i tak podjąć leczenie, a zanim je zastosujemy chorobę trzeba bezwzględnie fachowo zdiagnozować. Tak się bowiem składa, że objawy podobne do łuszczycy ma co najmniej kilka innych chorób i chociaż objawowo są to choroby podobne u ich przyczyn leżą bardzo różne czynniki w związku z czym i leczenie poszczególnych chorób należy zróżnicować.

Objawy łuszczycy na głowie

Łuszczyca na głowie przybiera formę dużych i grubych zmian skórnych, które niestety schodzą poniżej linii włosów. Druga, również często występująca postać choroby, to wykwity, które nie są praktycznie w ogóle widoczne, można je natomiast wyczuć pod palcami. Łuszczyca różni się, i to dość znacznie, od łupieżu, ponieważ łupież obejmuje całą skórę głowy, a łuszczyca tworzy na głowie ogniska, które są dość wyraźne, łatwo zauważalne i wyczuwalne. Łupieżu palpacyjnie wyczuć się nie da, chyba że jest to łupież tłusty tworzący wyraźne łuski na skórze (łuski oblepiające włosy).
Łuszczyca na głowie wydaje się wyglądać nieco inaczej od zmian skórnych o tym samym charakterze pojawiających się na innych częściach ciała – dzieje się tak dlatego, że w obrębie zmian gromadzi się łój (sebum) produkowany przez gruczoły łojowe umiejscowione tuż przy mieszkach włosowych. W efekcie zmiany na głowie wydają się bardziej tłuste i znacznie gorsze od zmian na innych częściach ciała.

Jak radzić sobie z łuszczycą na głowie?

Do dyspozycji osób chorych jest sporo szamponów przeznaczonych do pielęgnacji skóry głowy dotkniętej łuszczycą. Jak twierdzą niektórzy pomagają im nawet szampony – kosmetyki przeciwłupieżowe, mogą też pomóc szampony przeciwłupieżowe o właściwościach leczniczych (tj. zawierające leki na łupież) – są one o tyle dobre, że zawierają substancje stabilizujące replikację komórek naskórka i ułatwiające pozbywanie się łusek. Są to środki o działaniu cytostatycznym i keratolitycznym zalicza się do nich między innymi substancje dziegciowe. Na łuszczycę skóry głowy dobrze też działa kwas salicylowy – znajdziemy go również w niektórych szamponach oraz maściach leczniczych – maści można wykorzystać w charakterze masek, działają bardzo dobrze, choć trzeba poświęcić sporo czasu na ich dokładne spłukanie, tak by resztki specyfiku nie psuły wyglądu naszych włosów.
Kolejną grupą środków, które warto wykorzystać w leczeniu łuszczycy na głowie są kosmetyki naturalne np. zioła i napary z ziół przyrządzane w domu. Warto od czasu do czasu zastosować „smarowanie” olejkiem z wiesiołka – dostępny jest w kapsułkach, ale kapsułki łatwo rozgnieść i pozyskaną w ten sposób substancję oleistą wmasować w skórę głowy.

Masz łuszczycę na głowie – nie drap się i nie usuwaj łusek mechanicznie

Łuszczyca sama w sobie nie zagraża naszym włosom. Groźne jest drapanie i mechaniczne pozbywanie się łusek (np. intensywne szczotkowanie itp.). Postępując w ten sposób możemy doprowadzić do zakażenia skóry, a to w prostej linii prowadzić może nawet do utraty włosów w przebiegu innych (groźniejszych niż łuszczyca) chorób.

Tags: , , ,

4 Responses to Jak żyć z łuszczycą skóry głowy, jakie szampony stosować?

  1. [...] łusek gruczoły te przyczyniają się do pogłębienia nieestetycznego wyglądu skóry i włosów. Łuszczyca na głowie może przybrać dwie postaci. Najczęściej pojawia się w formie łuszczących się ognisk (nie [...]

  2. MS says:

    Od kilkunastu lat mam łuszczycę długo nie mogłem trafić na szampon który byłby skuteczny dla mojej łuszczycy. Od jakiegoś czasu używam Ocerin PTZ i uważam, że jest naprawdę bardzo dobry. Już po kilku użyciach widać znaczącą poprawę stanu skóry.

  3. candymandy says:

    Witajcie w klubie… Też mam ten problem. Na razie stosuję szampony z dziegciem, ale nie widzę większej poprawy. Szukam czegoś innego. Jakieś propozycje?

  4. Warto zerkać na internetowe rankingi, które wskazują najlepsze środki, lecz najlepiej jest kupić preparat, który w swym składzie posiada s mocznik lub kwas salicylowy. Ja niestety z łuszczycą na skórze głowy nie mam do czynienia. Mam za to zmiany na rękach i nogach. Stosuję krem o nazwie Revitol Dermasis. Stosuję go już kilkanaście tygodni i już widać znaczącą poprawę stanu skóry. Mam nadzieję, że już niedługo uporam się z tą łuszczycą.

Leave a Reply

Name and Email Address are required fields. Your email will not be published or shared with third parties.