Szampony koloryzujące i farby do włosów

Czy warto eksperymentować z kolorem własnych włosów? Oczywiście, że tak. Natura często się myli i wcale nie obdarza nas czuprynami, których barwa pasuje nam idealnie. Nic więc dziwnego, że od lat, właściwie od tysiącleci różnymi sposobami koloryzujemy włosy zmieniając diametralnie lub lekko poprawiając ich naturalny koloryt. Co więcej – z czasem i tak się starzejemy, a nasze włosy stają się siwe – kolor ten, jakkolwiek bywa dość ładny (przypomina nieco srebro) nie zawsze wygląda efektownie. Niepotrzebnie nas postarza, a my przecież za wszelką cenę chcemy być młode – młodzi, bo siwienie, koloryzacja włosów i dbałość o wygląd oraz zachowanie młodości w równym stopniu dotyczą kobiet jak i mężczyzn.
Z drugiej strony jednak jeśli chodzi o koloryzację włosów część osób wykazuje pewną niefrasobliwość, która może skutkować ich całkowitym wyniszczeniem bądź mniej lub bardziej rozległymi uszkodzeniami skóry głowy i reakcjami alergicznymi. Poza tym źle dobrany kolor farby może sprawić, że nasz wygląd zamiast zyskać straci – i to bardzo – farby i szampony koloryzujące powinniśmy więc dobierać bardzo uważnie, a stosować je umiejętnie i z zachowaniem daleko idącej ostrożności.

Najlepiej koloryzować włosy u fryzjera

Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że żaden fachowiec nie podejmie się zabiegu, w wyniku którego mogłoby dojść do znacznego uszkodzenia włosów, tymczasem farbując czupryny w zaciszu domowym niejednokrotnie pozwalamy sobie na bardzo drastyczne i zbyt daleko idące posunięcia: odbarwiając włosy i zmieniając ich koloryt bez umiaru i opamiętania. Jeśli posługujemy się środami do koloryzacji trwałej i do dekoloryzacji tragedię mamy murowaną. Z własnego doświadczenia wiem, że włosy po kilku takich zabiegach zaczynają wykruszać się jak siano. Przywrócenie ich do stanu normalności wymaga wtedy najczęściej ścięcia włosów (jak najkrócej) i odczekania dość długiego okresu czasu aż odrosną.

Rodzaje środków do koloryzacji włosów

Farby i szampony koloryzujące dzieli się zazwyczaj na trzy grupy. W pierwszej grupie znajdują się produkty nadające włosom kolor częściowo – trwały, w drugiej grupie znajdziemy szampony koloryzujące zmieniające kolor włosów w sposób pół – trwały, w trzeciej grupie preparatów tego typu znajdują się farby trwale koloryzujące.

Poziom pierwszy czyli koloryzacja częściowo – trwała

W zasadzie koloryzacja tego typu jest koloryzacją nietrwałą. Środki koloryzujące zawierają jedynie barwniki, które delikatnie wnikają w wierzchnie, zewnętrzne warstwy włosa. Nie reagują one z naturalnymi pigmentami dlatego nie są w stanie zmienić trwale koloru włosów. Z pomocą środków do koloryzacji częściowo-trwałej nie uzyskasz pełnego pokrycia siwych włosów, zazwyczaj farbowaniu poddaje się około połowy siwych włosów. Kolor utrzymuje się do 12 myć, po czym włosy odzyskują swoją naturalną barwę. Szampony do koloryzacji częściowo – trwałej nie rozjaśniają włosów, ponieważ nie zawierają amoniaku. Delikatne rozjaśnienie możemy zyskać stosując mocniejsze szampony lub farby do trwałej koloryzacji.

Poziom drugi czyli koloryzacja pół-trwała

Szampony do włosów przeznaczone do koloryzacji półtrwałej nadają włosom kolor, który utrzymuje się do dwudziestu kilku myć. . Barwniki czy raczej molekuły nadające włosom nowy kolor wnikają głęboko w warstwę korową, są większe niż w szamponach do koloryzacji częściowo-trwałej więc utrzymują się we włosach przez dłuższy okres czasu. Szampony koloryzujące z poziomu drugiego zazwyczaj pokrywają wszystkie siwe włosy są więc dość dobrą alternatywą dla farb do włosów, które zmieniają strukturę włosów, szampony koloryzujące tego nie robią.

Poziom trzeci czyli koloryzacja trwała

Kosmetyki do trwałej koloryzacji zawierają amoniak i nadtlenki. Zawarte w nich barwniki wnikają tak głęboko w strukturę włosa, że ich całkowite usunięcie staje się niemożliwe, a my, aby odzyskać naturalny kolor włosów musimy poczekać cierpliwie aż czupryna nam odrośnie. W związku z tym, że barwniki używane w koloryzacji trwałej nie są w całości usuwalne na włosach poddanych takiemu farbowaniu pojawiają się odrosty, które najczęściej wyglądają na tyle nieestetycznie że konieczne jest stałe poprawianie koloru i farbowanie odrostów.
Farby do trwałej koloryzacji działają dość intensywnie, aby włosów nie uszkodzić musimy ograniczać nieco ich stosowanie (nie można pozwolić sobie na beztroskie zmiany koloru włosów raz na tydzień czy nawet w odstępie miesięcznym). Kolejna sprawa – farby do trwałej koloryzacji bardzo często uczulają. Naukowcy biją na alarm twierdząc, że dzieje się tak coraz częściej. Przed każdą koloryzacją i przy każdej zmianie farby pamiętajmy o tym, by wykonać próbę uczuleniową.

Tags: ,

One Response to Szampony koloryzujące i farby do włosów

  1. [...] w postaci henny lub basmy. Środki te nie dają co prawda tak dużych możliwości jak popularne szampony koloryzujące i farby do trwałej koloryzacji, ale mają nad nimi jedną ogromną przewagę – zmieniając kolor włosów chronią je [...]

Leave a Reply

Name and Email Address are required fields. Your email will not be published or shared with third parties.